Najčastejšie otázky na centrálne vysávanie

Najčastejšie otázky na centrálne vysávanie

Vybrali sme najčastejšie otázky a odpovede ohľadom centrálnych vysávačov, ktoré pravidelne dostávamé od ľudí.

Aká je životnosť centrálneho vysávacieho systému?

Agregát je konštruovaný na dlhoročnú činnosť, a výrobca poskytuje na agregát záruku 10 rokov. Pri prípadnej poruche motora je možné vymeniť samotný motor bez nutnosti výmeny celého agregátu. Teleso sacieho agregátu sa neopotrebováva, takže napr. v krajine výrobcu Kanade sú v činnosti agregáty s počiatku výroby t.j. staršie ako 50 rokov.

Počul som že sa v potrubí tvoria plesne, je to pravda? Nerád by som mal v zabudovanom potrubí plesne.

Keďže do potrubia nevysávame tekuté látky a na antistatickom vnútornom povrchu potrubných rozvodov sa nezachytáva nečistota a prach, plesne sa netvoria.

Ak máme potrebu vysávať vodu, riešenie je separátor vody, ktorý Vám zachytí vodu v nádobe prv ako by sa dostala do potrubia. U výrobcov ktorí deklarujú možnosť vysávania vody je obtiažne rozvod vysušiť, pretože potrubný rozvod je rozvetvený a vodu by sme naháňali z jednej vetvy do druhej. Toto máme vyskúšané osobne. Ak Vám zostane vlhkosť v potrubí, môžu vzniknúť poruchy elektrického spínacieho obvodu (oxidácia) a pri budúcom vysávaní domácnosti sa vám môžu nečistoty lepiť na povrch potrubia. Z tohoto dôvodu vysávanie vody nedoporučujeme. Neznamená to však, že keď náhodou povysávame 1dl vody hrozí katastrofa. Takéto malé množstvo vody sa pri veľkom prietoku vzduchu jednoducho odparí prv ako sa dostane do zbernej nádoby.

Nezdržujú sa v potrubí centrálneho vysávača baktérie a roztoče?

Teoreticky by sa mohli, ale lepšie im je v našich posteliach. V potrubí býva minimálne raz za týždeň prievan, a to nemajú príliš radi.

Nemôže sa potrubie centrálneho vysávača upchať?

Ak sa inštaluje potrubný rozvod s originálnych komponentov určených pre centrálne vysávanie a rozvod inštalovala vyškolená montážna firma podľa montážnych doporučení výrobcu riziko upchatia systému je minimalizované.

Konštrukčne je upchatiu zabránené týmto spôsobom:

  1. Hadica centrálneho vysávača má menší prierez ako zabudovaný potrubný rozvod.
  2. Za montážnou doskou zásuvky je umiestnené pravouhlé 90° ostré kolienko ktoré zabraňuje vniknutiu tenkých dlhých predmetov (ceruzka ktorá by sa mohla skrížiť). Toto ostré koleno sa nachádza v celom potrubnom systéme len na začiatku.
  3. Ostatné tvarovky, ktoré sú dalej použité v potrubnom rozvode su dlhé 90° kolena s veľkým rádiusom, takže platí že všetko čo sa povysáva a prejde cez 1. ostré pravouhlé 90° kolienko prejde aj cez ostatne komponenty požité v potrubnom rozvode až do samotnej zbernej nadoby, teda centrálneho vysávača.
  4. Potrubie je rezané špeciálnym náradím, rezačkou ktorá zaručí kolmý a hladký rez na potrubí ktoré potom bez vytvorenia hrany sadne do kolienka (spojky,odbočky...). Týmto po zlepení potrubného systému špeciálnym lepidlom vytvoríme vnútorný povrch v potrubí bez hrán a spoje sú vzducho-vodotesné. Akákoľvek nečistota potom nemá šancu usadiť sa na hladkých stenách rozvodov centrálneho vysávacieho systému.
  5. Tesnosť potrubného systému testujeme špeciálnym Vákuometrom, takže každý potrubný systém si po montáži preveríme.

Aká je možnosť zabudovania centrálneho vysávača do hotového domu, je to vôbec možné?

V krajinách západnej Európy ako napr. Francúzsko percento inštalácií do jestvujúcich častokrát pamiatkarmi chránených domov dosahuje viac ako 90%.

V týchto krajinách stavebný boom nebol, pretože sa stavalo priebežne. Na Slovensko sa centrálne vysávače dostali až v 90-tych rokoch a vďaka stavebnému boomu sa nám vžila predsava že inštalácia systému potrubí je možná len v štádiu rozostavanosti stavby, a inak by sme museli rozbúrať dom (hrozná predstava).

Uvádzam pár príkladov inštalácie centrálneho vysávacieho systému do hotových domov - sú to nami realizované inštalácie, a jedna svojpomocná:

  1. Bungalov - Agregát v kotolni suterénu potrubie v kotolni pod stropom na príchytkách, druhý "vetrací" otvor komína využitý na trasu k zásuvke. Zásuvka v chodbe prízemia hneď na komíne. Hadica 10,6m pokrýva celú plochu domu. V kuchyni pod linkou štrbinová zásuvka na omrvinky Vacpan, potrubný rozvod pod stropom kotolne.
  2. Podkrovný dom - Agregát v garáži potrubie na príchytkách po povrchu stien garáže 1. Zásuvka v garáži pri agregáte, 2. zásuvka na chodbe vedľa garáže, nad garážou chodba podkrovia, zásuvka sa zasekala len od podlahy do výšky 40cm. Hadica 9,1m pokrýva celú plochu domu.
  3. Luxusný podkrovný dom - Agregát na prízemí za dverami pod schodiskom. Zásuvka hneď za dverami pri schodisku. Potrubie do podkrovia vedené na príchytkách po vnútornej stene shodiska, pod schodislom v podkroví zasekané do výšky zásuvky 40cm nad podlahou podkrovia.
  4. Podpivničený podkrovný dom. Zákazník (MUDr.) si realizoval zabudovanie s našim poradenstvom svojpomocne - Agregát v suteréne, potrubný rozvod pod stropom, stupačka po chodbe zasekaná kolmo až do podkrovia, na prízemí a v podkroví po 1 zásuvke, hadica 9,1m. Akcia prevedená po odchode manželky do kúpeľov v priebehu 1 týždňa 1človekom aj s vysprávkami a omaľovaním chodieb. Prekvapenie pre manželku..
  5. Bungalov - Agregát v technickej miestnosti výfuk nad strop, zásuvka na stene chodby, hadica 9,1m pokrýva celú plochu.

Mohol by som pokračovať mnohými príkladmi ktoré dokazujú že keď sa chce, riešenie sa nájde.